IaaS, PaaS i SaaS – co wybrać?

Technologia cloud computing jest dostępna w różnych modelach, takich jak IaaS, PaaS czy SaaS. Czym różnią się te rozwiązania i które z nich będzie najlepszym wyborem?

PaaS – z myślą o współpracy i wygodnej realizacji projektów

Model PaaS („Platform as a Service”) jest skierowany głównie do użytkowników, którym zależy na przechowywaniu danych bez obciążania urządzeń oraz uzyskaniu dostępu do bezpiecznego środowiska podczas realizacji projektów. Takie rozwiązanie polega na stworzeniu platformy działającej w chmurze, z którą można się łączyć za pośrednictwem internetu.

Zalety PaaS:

  • Niewielkie koszty – brak potrzeby inwestycji w nowy sprzęt czy szkolenie osób zajmujących się infrastrukturą IT;
  • Centralizacja – dostęp do platformy mają wszyscy zaangażowani w projekt, co ułatwia współpracę;
  • Większa wydajność – osoby pracujące nad zadaniem nie muszą przejmować się utrzymaniem platformy czy problemami technicznymi. Dzięki temu można w pełni skupić się na bieżących obowiązkach.

SaaS zamiast PaaS – uniwersalne rozwiązanie dla firm

W odróżnieniu od PaaS model SaaS („Software as a Service”) jest polecany w szczególności dla małych firm oraz przedsiębiorstw dysponujących lokalną infrastrukturę. Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystywane do wielu zadań, m.in. szyfrowania danych, przechowywania haseł, zarządzania informacjami o klientach czy kontroli procesów biznesowych. Z SaaS można liczyć na centralizację danych, uproszczenie dostępu do informacji oraz skuteczne zabezpieczenie plików.

Zalety rozwiązania SaaS:

  • Kontrola nad bezpieczeństwem – dostęp do chmury można przyznać każdemu użytkownikowi, przypisując konkretne obszary systemu do wybranych ról lub osób;
  • Łatwiejsze zarządzanie budżetem – usługi SaaS są dostępne w modelu subskrypcyjnym, dzięki czemu zawsze można łatwo określić bieżące koszty.

PaaS czy IaaS? Zalety modelu IaaS

PaaS to rozwiązanie polecane do dużych firm, jednak IaaS („Infrastructure as a Service”) przeznaczony jest do jeszcze bardziej skomplikowanych projektów. Takie rozwiązanie jest dostępne w formie chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej. W tym przypadku dostawca jest odpowiedzialny za hosting fizycznego sprzętu w centrum danych. IaaS dobrze sprawdzi się m.in. do budowania stron i aplikacji, a także do testowania technologii AI oraz innych projektów wymagających sporych zasobów sprzętowych.

Zalety IaaS:

  • Obniżenie kosztów – brak konieczności inwestowania w fizyczny sprzęt o wysokiej jakości, który może być wymagany w danym projekcie;
  • Wysoka dostępność – wybrani pracownicy mogą w każdej chwili skorzystać z udostępnianych danych i sprzętów w chmurze;
  • Skalowalność – system można z łatwością dopasować do obecnych potrzeb, co daje szerokie możliwości pod względem rozwoju projektów oraz całej firmy.