Technologia cloud computing jest dostępna w różnych modelach, takich jak IaaS, PaaS czy SaaS. Czym różnią się te rozwiązania i które z nich będzie najlepszym wyborem?
PaaS – z myślą o współpracy i wygodnej realizacji projektów
Model PaaS („Platform as a Service”) jest skierowany głównie do użytkowników, którym zależy na przechowywaniu danych bez obciążania urządzeń oraz uzyskaniu dostępu do bezpiecznego środowiska podczas realizacji projektów. Takie rozwiązanie polega na stworzeniu platformy działającej w chmurze, z którą można się łączyć za pośrednictwem internetu.
Zalety PaaS:
- Niewielkie koszty – brak potrzeby inwestycji w nowy sprzęt czy szkolenie osób zajmujących się infrastrukturą IT;
- Centralizacja – dostęp do platformy mają wszyscy zaangażowani w projekt, co ułatwia współpracę;
- Większa wydajność – osoby pracujące nad zadaniem nie muszą przejmować się utrzymaniem platformy czy problemami technicznymi. Dzięki temu można w pełni skupić się na bieżących obowiązkach.
SaaS zamiast PaaS – uniwersalne rozwiązanie dla firm
W odróżnieniu od PaaS model SaaS („Software as a Service”) jest polecany w szczególności dla małych firm oraz przedsiębiorstw dysponujących lokalną infrastrukturę. Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystywane do wielu zadań, m.in. szyfrowania danych, przechowywania haseł, zarządzania informacjami o klientach czy kontroli procesów biznesowych. Z SaaS można liczyć na centralizację danych, uproszczenie dostępu do informacji oraz skuteczne zabezpieczenie plików.
Zalety rozwiązania SaaS:
- Kontrola nad bezpieczeństwem – dostęp do chmury można przyznać każdemu użytkownikowi, przypisując konkretne obszary systemu do wybranych ról lub osób;
- Łatwiejsze zarządzanie budżetem – usługi SaaS są dostępne w modelu subskrypcyjnym, dzięki czemu zawsze można łatwo określić bieżące koszty.
PaaS czy IaaS? Zalety modelu IaaS
PaaS to rozwiązanie polecane do dużych firm, jednak IaaS („Infrastructure as a Service”) przeznaczony jest do jeszcze bardziej skomplikowanych projektów. Takie rozwiązanie jest dostępne w formie chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej. W tym przypadku dostawca jest odpowiedzialny za hosting fizycznego sprzętu w centrum danych. IaaS dobrze sprawdzi się m.in. do budowania stron i aplikacji, a także do testowania technologii AI oraz innych projektów wymagających sporych zasobów sprzętowych.
Zalety IaaS:
- Obniżenie kosztów – brak konieczności inwestowania w fizyczny sprzęt o wysokiej jakości, który może być wymagany w danym projekcie;
- Wysoka dostępność – wybrani pracownicy mogą w każdej chwili skorzystać z udostępnianych danych i sprzętów w chmurze;
- Skalowalność – system można z łatwością dopasować do obecnych potrzeb, co daje szerokie możliwości pod względem rozwoju projektów oraz całej firmy.
Warto przeczytać
Jak wygląda współpraca z dietetykiem online?
Kursy online – czym są i dla kogo?
5 pomysłów na marketing biznesu w Internecie